استرلیزاسیون

استرلیزاسیون فرآیندی است که طی آن تمامی میکروارگانسیم های موجود در سطح یک جسم جامد یا مایع آلوده از بین می رود. در واقع پاکسازی امری ضروری و شرط اصلی استفاده مجدد از وسایل آلوده می باشد. هر وسیله استفاده شده باید قبل از فرآیند ضدعفونی و استرلیزاسیون پاکسازی شود.

استریل کردن اتاق بیمار

مواد ضدعفونی کننده در بخش های عمومی وایتکس می باشد. نحوه رقیق کردن وایتکس ها جهت گندزدایی عمومی 1 به 100 می باشد و جهت پاکسازی ترشحات خونی نسبت آن 1 به 10 خواهد بود. اتاق های بیماران پس از ترخیص هر بیمار و قبل از ورود بیمار جدید استرلیزه می شود. مراحل استرلیزه کردن اتاق بیماران در بخش های عمومی به صورت زیر می باشد:

نظافت زمین در اتاق بیمار

خطر ابتلا به عفونت از طریق زمین و یا سایر موارد بسیار پایین می باشد و نظافت معمولا کافی است. اما به دلیل رفت و آمد زیاد، در تمامی مواقع پس از ترخیص بیمار و حتی در زمان نظافت روزانه از ترکیب آب و وایتکس استفاده می نمایند.

نظافت دیوارهای اتاق بیمار

در صورتی که سقف و دیوارها تمیز و صاف باشند احتمال عفونت از طریق آن ها بسیار پایین بوده و تنها استرلیزاسیون در فواصل دوره ای کافی خواهد بود مگر در مواقع خاص که بنا بر دلایلی دیوارها آغشته به خون شده باشند.

شستشوی تخت بیمارستانی و لاکر ها

تخت بیمارستانی و لاکر و کمد کنار تخت بیمارستانی، پس از ترخیص هر بیمار با ماده دترجنت شسته و سپس خشک می گردد. در صورتی که تخت در بخش های عفونی قرار گرفته باشد یا بیمار ترخیص شده دچار عفونت در ناحیه خاصی بوده باشد، برای شستشوی تخت بیمارستانی می بایست قبل از استرلیزه کردن (توسط ماده دترجنت)، با مواد گندزدا، گندزدایی شود. در صورت حضور بیمار در تخت توسط دستمال های آغشته به دترجنت استرلیزاسیون صورت خواهد گرفت. ضمن این که چهارچوب تخت نیز می بایست توسط ماده دترجنت پاکسازی شود.

تخت بیمارستانی صحرایی | لاکر بیمارستانی | کمد کنار تخت بیمارستانی

استرلیزه کردن تشک و ملحفه های تخت بیمارستانی

پس از ترخیص هر بیمار رویه ضد آب تشک تخت بیمارستانی توسط دترجنت استرلیزه خواهد شد. ملحفه ها نیز باید توسط مواد خاصی همراه با حرارت بالا استرلیزه و شستشو شوند.

 

انواع ضدعفونی کننده شیمیایی مناسب برای از بین بردن ویروس و باکتری

در واقع ضد عفونی کردن یک فرآیند شیمیایی یا فیزیکی جهت از بین بردن میکرو ارگانیسم ها از روی اشیاء بی جان می باشد. این ضدعفونی کننده ها شامل این مواد می باشند:

الکل

الکل ها جزء مواد ضدعفونی کننده سطح پایین تا متوسط هستند که می توانند باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها را از بین ببرند. الکل ها به سرعت تبخیر می شوند در نتیجه برای ضدعفونی کردن توسط الکل باید اجسام را در آن غوطه ور کرد. بهترین غلظت الکل ها به منظور از بین بردن باکتری ها بین 60% تا 90% می باشد.

ترکیبات کلردار

محلول های کلردار برای ضدعفونی سازی سفید کننده خانگی می باشد. سفیدکننده ها خیلی سریع عمل کرده و از باکتری ها آثاری به جای نخواهند گذاشت. در نظر داشته باشد که سفیدکننده ها برای ضدعفونی کردن فلزات مناسب نبوده و باعث خوردگی می شوند.

فرمالدئید

به دو شکل گازی و مایع به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی شناخته شده اند.

پراکسید هیدروژن

آن ها جزء ضدعفونی کننده های سطح بالا بوده و بر روی طیف وسیعی از ارگانیسم ها شامل باکتری، قارچ و ویروس ها تاثیرگذار خواهد بود.

از دیگر ضدعفونی کننده های موجود می توان به گلوتارالدئیدها ، یدفورها، فنل و ترکیبات فنل و ترکیبات آلومینیوم اشاره کرد که کاربرد آن ها در موارد خاص و به صورت تخصصی تر خواهد بود.

 

صنایع پزشکی صحرایی تولیدکننده انواع تخت بیمارستانی و سایر تجهیزات بیمارستانی، در خدمت جامعه پزشکی و بیمارستانی کشور می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02166410796 تماس حاصل فرمایید.