تخت بیمارستانی و پیشینه آن

در قرن بیستم برای اولین بار تخت بیمارستانی شکن دار برای راحتی بیماران تولید شد. ویلیس دوگچ اولین فردی بود که تخت بیمارستانی سه شکن را معرفی کرد که بسیار قابل توجه جامعه پزشکی قرار گرفت. این درست اولین باری بود که یک تخت بیمارستانی با قابلیت تنظیم ارتفاع و زاویه در بالاتنه و پایین تنه بدون هیچ مشکلی معرفی گردید. پس از آن تاریخچه تخت بیمار به سمت تخت های امروزی پیش رفت.

انتخاب تخت بیمار

انتخاب تخت مریض یکی از مهم ترین تصمیم هایی است که می بایست با دقت گرفته شود، زیرا بیماران زمان زیادی را در حال استراحت، یا در اتاق عمل های مختلف بر روی تخت ها سپری می کنند. از این رو تهیه کردن تخت هایی با امکانات کامل امکان به وجود آمدن هرگونه مشکل را به حداقل می رساند. تخت بستری استاندارد دوره نقاهت را برای بیمار و همراه بیمار و پرستاران راحت می کند. امکان تغذیه و جا به جایی بیمار به راحتی فراهم خواهد شد و در صورت استفاده از تخت های لگن دار بیمار مشکل دفع نخواهد داشت.

ویژگی های تخت بیمارستانی

از آن جایی که بیمارستان خانه دوم بیمار در طول درمان به حساب می آید نباید شرایط به گونه ای باشد که دچار مشکلاتی از قبیل عدم راحتی هنگام خواب، عدم سهولت در جا به جایی و غیره شود. از تخت های بیمارستانی با توجه به امکاناتی که دارند، در بخش های مختلف بیمارستان استفاده می شوند. تخت ها نسبت به شرایط مورد نیاز بیمار باید دارای امکانات متفاوت بوده و قابل اتصال دستگاه هایی مورد نیاز برای بیمار باشد.

ویژگی های اصلی تخت مناسب بیمار

  • ارتفاع کلی تخت، قسمت سری تخت و قسمت پایین تخت قابل تنظیم است
  • دارای ریل ها و حفاظ های کناری قابل باز و بسته شدن باشد.
  • دارای کنترل کننده هایی برای تنظیم اتوماتیک پارامترهای تخت باشد.

تخت بیمارستانی صحرائی - تخت بیمارستانی تمام ABS - تخت بیمارستانی برقی

کارایی تخت بیمار

از جمله مشخصه های مهمی که در انواع تخت بیمارستانی باید وجود داشته باشد می توان تعداد شکن مورد نیاز در تخت بیمارستانی شکن دار، تحمل وزن مورد نیاز، جنس مرغوب و کارایی برقی جهت سهولت کار را می توان نام برد.

تخت بستری علاوه برخاصیت جابه جایی در ارتفاع و زاویه، می توانند با وجود ریل های جانبی به صورت مکانیکی (تخت بیمارستانی مکانیکی) یا اتوماتیک (تخت برقی) جا به جا شوند. برخی از تخت ها دارای قابلیت تنظیم زاویه برای جلوگیری از زخم بستر بیمار می باشند.

انواع تخت بیمارستانی از نظر نحوه کارکرد

تخت های بیمارستانی از نظر نحوه کارکرد به دو دسته تخت برقی و تخت بیمارستانی مکانیکی (هندلی) تقسیم می شوند.

تخت بیمارستانی مکانیکی

تخت مکانیکی دارای اهرم های دستی برای تنظیم ارتفاع و تغییر موقعیت بالاتنه و پایین تنه بوده و جزء ساده ترین انواع تخت بستری می باشد. این تخت ها دارای 3 هندل متفاوت برای تغییر موقعیت های مختلف تخت است و به صورت چرخشی مورد استفاده قرار می گیرد.

پرستاران و همراهان با توجه به وضعیت بیمار می توانند با چرخاندن هندل های مورد نظر تغییرات لازم را در ارتفاع، قسمت بالاتنه و پایین تنه بیمار ایجاد کنند.

تخت بیمارستانی برقی

تخت برقی دارای تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به تخت های قدیمی و مکانیکی می باشد که برای همراهان و پرستاران شرایط راحت تر و بهتری را فراهم می سازد. در تولید این تخت ها از 3 الی 4 موتور دی سی استفاده می شود. موتور تخت برقی با برق 24 ولت تغذیه شده که هیچ گونه خطری برای بیماران ندارد.

تخت های مورد استفاده در بیمارستان دارای دو نوع متحرک و ثابت هستند. این تخت ها را می توان از نظر جنس به پلاستیکی، تمام ABS، فلزی نیز تقسیم بندی نمود. همچنین برخی از تخت ها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند که این امر نیز تخت ها را از یکدیگر متفاوت خواهد کرد.

تخت بیمارستانی صحرائی - تخت بیمارستانی فلزی - تخت بیمارستانی مکانیکی

خرید تخت بیمارستانی

امروزه استفاده از تخت بیمارستانی در منزل برای ایجاد راحتی و آرامش در بیماران مرسوم شده است. در ادامه به بیان چند نکته اساسی برای خرید تخت بیمارستانی در منزل بیان می کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

  1. اگر بیمار شما فردی سالخورده است و مدت زمان زیادی را در طول روز بر روی تخت سپری می کند، مدل های الکترونیکی سه شکن مناسب ترین گزینه برای شما خواهد بود. تختهای سه شکن تمامی حالتهای نشستن، دراز کش و نیمه درازکش را برای بیمار فراهم می کنند.
  2. باز و بسته کردن ریلهای محافظ جانبی در تخت بیمار باید راحت و آسان باشد.
  3. بالا و پایین تخت بیش از اندازه بلند نباشند تا بیمار به راحتی بتواند اطراف خود را ببیند.
  4. مدت زمان استفاده بیمار از تخت اهمیت زیادی دارد. در واقع به شما توصیه می کنیم در صورتی که بیمار مدت زمان طولانی از تخت استفاده می کند، حتما بهترین مدل را در نظر بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با تخت بیمار و انواع تخت بیمارستانی، آشنایی با تخت بیمارستانی صحرایی، انواع تخت بیمارستانی صحرائی و تجهیزات بیمارستانی صحرایی می توانید از صفحات مربوطه بازدید بفرمایید یا برای مطالعه نکات خرید تخت بیمارستانی و مشاوره و اطلاع از قیمت تخت بیمارستانی با شماره 02166410796 تماس حاصل فرمایید. می توانید از صفحات مربوطه بازدید بفرمایید.

انواع تخت بیمارستانی صحرایی